כוח האוכל

העולם שייך למי שיכול לראות דרך ההנחות שלו. איזו חירשות, איזה מנהג עיוור כאבן, באיזו טעות גדולה אתה מחזיק, הם שם רק בסבל – בסבל שלך. ראה שזהו שקר, וכבר נתת לכך מכה ניצחת

– אמרסון

הנשק האלים ביותר על פני כדור הארץ הוא מזלג על השולחן

– מהטמה גנדי

 

מאז ומעולם – אם נחזור לפחות אלפיים וחמש מאות שנים לפיתגורס ביוון, לנביאים בתנ"ך בלבנט העתיק ולמהווירה וגאוטמה בודהה בהודו, כמו גם מאורות מאוחרים יותר כגון אפלטון, פלוטינוס ואבות הכנסייה – רפורמות חברתיות ומורים רוחניים הדגישו את החשיבות של תשומת לב לעמדות שלנו ומנהגינו סביב אוכל. לעובדה כי תורות אלה זכו להתעלמות אגרסיבית, נשללו וכוסו במשך מאות שנים יש משמעות עליונה, , ואם אנו מסתכלים עמוק לתוך הפצעים והעמדות האחראים לטיוח הזה , נגלה אמיתות משחררות על תרבותנו ועל עצמנו, ועל הדרך לשינוי חיובי אישי וכלל עולמי. מה נותן כוח כזה למזון, ולמה כוח זה עדיין כה לא מוכר כיום? מענה על שאלה זו מחייב אותנו לשים לב בדרכים חדשות וליצור קשרים שלימדונו לא לעשות.

אוכל אינו רק צורך בסיסי: הוא גם הסמל הראשי בחיים הפנימיים המשותפים של כל תרבות אנושית, כולל שלנו. לא קשה לראות שהמזון הוא מקור הדימוי לחיים, אהבה, נדיבות, חגיגה, עונג, הרגעה, רכישה וצריכה. ועם זאת גם, למרבה האירוניה, מקור הדימוי של פיקוח, שליטה, אכזריות ומוות, היות שלעתים קרובות אנו הורגים כדי לאכול. כל יום, מהעריסה אל הקבר, כולנו עושים בחירות מזון, או שהן נעשות עבורנו, איכות המודעות שממנה בחירות מזון בלתי נמנעות אלה נובעות – בין אם אנחנו עושים אותן בעצמנו, או שהן נעשות בשבילנו, משפיעה עמוקות על היכולת שלנו ליצור קשרים. יכולת זו ליצור קשרים משמעותיים קובעת אם נהפוךלהיות אוהבי ומגני חיים או מנציחי אכזריות ומוות באופן בלתי מודע.

אני מאמין כי ברמות העמוקות ביותר של התודעה שלנו כולנו מייחליםלהשיג ברית רוחנית אותנטית עם מקור ההוויה, לחוות ישירות את הטבע האמיתי שלנו. זוהי הכמיהה לחוות שלמות, אמת, וחופש מהאשליה הכואבת של ניתוק בסיסי שמעודדת אותנו לחקור ולגלות את המסתורין הסובב אותנו כל יום. אנו מבינים כי התבוננות לעומק מחברת אותנו עם השורשים והמשאבים הרוחניים שלנו. התבוננות עמוקה במזון, במה שאנו אוכלים ובאיזה אופן, ובעמדות, הפעולות והאמונות סביב מזון, היא הרפתקה של מבט אל לב לבה של תרבותנו ואל לב עצמנו. מפתיע כפי שזה אולי נראה, כשאנו מאירים את אור המודעות על היבט רגיל ביותר והכרחי זה של חיינו, מאנו מאירים על שלשלאות בלתי נתפסות המחוברות לגופינו, למחשבותינו וללבבותינו, על סורגים של כלובים שלעולם לא נוכל ממש לראות, ועל השביל המנצנץ המוביל לשינוי ולאפשרות של אהבה אמיתית, חופש, ושמחה בחיינו.

אולי נרצה לצחוק על טענות חזקות שכאלה. אוכל? ידידנו הוותיק, אוכל? יש לנו פרוייקטים גדולים יותר ובעיות דוחקות יותר. מזון הוא כל כך יומיומי. אנחנו אוכלים ורצים, או שאנו אוכלים כדי להתנחם ולהישאר עקביים בדרך שלנו, או כרקע לחברה או לטלוויזיה. אוכל הוא רק אוכל, ודאי נמחה. זה לא כזה סיפור!

כוח האוכל was last modified: אוקטובר 31st, 2016 by admincass
@ כלהזכויות שמורות לקסרולה - קייטרינג חלבי ומגשי אירוח
Made with in creotip.io